Państwa zapytanie

Mają Państwo jeszcze pytania? Nasz team jak najszybciej się z Państwem skontaktuje, by Państwu pomóc. 

Proszę wypełnić wszystkie pola oznakowane *.

/ Co warto przekąsić i wypić podczas przerwy na stoku w Górnej Austrii?

Co warto przekąsić i wypić podczas przerwy na stoku w Górnej Austrii?

Kulinaria w Górnej Austrii

Ośrodki narciarskie Górnej Austrii oferują nieskończenie wiele możliwości relaksu i kulinarnych przyjemności na stoku.

Poniższą galerię można obsługiwać strzałkami kierunkowymi (strona lewa, strona prawa).

W sercu Hochficht znajduje się lokal o wdzięcznej nazwie „Gasthaus zum Überleben”, czyli w wolnym tłumaczeniu „gospoda pomagająca przetwać”. W menu wśród dań znajduje się spécialité de la maison: Glaslfleisch, czyli mięso ze słoika. Orzeźwienia dodaje tam piwo warzone w położonym nieopodal browarze klasztornym w Schlägl.

Ośrodek Sonnalm Jagerspitz w regionie narciarskim Kasberg przyciąga smakoszy dobrze zaopatrzoną piwniczką z winami umieszczoną pod charakterystycznym sklepieniem z belek. Dodatkowym atutem jest przestronny i słoneczny taras. Hochberghaus położony bezpośrednio przy stoku słynie z „Almpfandln”, czyli pożywnych dań serwowanych na gorącej patelni.

W ośrodku narciarskim Dachstein West najlepiej smakują regionalne smakołyki, np. słynny omlet cesarski Kaiserschmarrn. W schronisku Rottenhofhütte można spróbować mięs i serów z gospodarstwa położonego w dolinie. Na gorące après-ski zaprasza schronisko GoGosau Alm.

W Gjaidalm, przytulnej restauracji w ośrodku Freesports Arena Dachstein Krippenstein, spróbować można ekologicznych przetworów wyprodukowanych w regionie. Po relaksującej przerwie narciarze mogą wrócić na stok wyciągiem narciarskim należącym do schroniska.

Wysoko ponad jeziorem Traunsee, w Berggasthof Edelweiss, serwowany jest tradycyjny przysmak z tych okolic: ogromny naleśnik Tuchentzipf. Smażony na patelni i podawany w temperaturze pokojowej posypany jest obficie tutejszą żurawiną i oprószony cukrem.

Z kolei naturalnym wzmacniaczem smaku domowych potraw podawanych w Hössalm na terenie Hinterstoder, znanym z tras Pucharu Świata, jest bez wątpienia fantastyczna panorama pasma Tote Gebirge. Na stołach Lögerhütt’n przy pośredniej stacji kolejki pojawiają się ręcznie robione przez gospodynię kluski z serem.