© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Ciesz się widokiem w Górnej Austrii
Ciesz się widokiem w Górnej Austrii

Wycieczki po halach i zdobywanie szczytów

Turystyka w Górnej Austrii – rekreacyjnie albo sportowo

Piękno przyrody Górnej Austrii jest dostępne w pełni tylko dla tych, którzy doświadczą go fizycznie. Każdy może to zrobić na swój sposób. W grę wchodzi łagodna wycieczka na halę, spacer na wieżę widokową, wytrzymałościowa wędrówka po szczytach, albo też wspinaczka skalna - angażująca dosłownie każdy mięsień.

Obszary górskie na południu Górnej Austrii - pełen jezior region Salzkammergut oraz region Pyhrn-Priel - gwarantują wędrowcom nowe perspektywy na każdym piętrze górskim. W dolinie warto wybrać się na przyjemny spacer wokół jeziora. Wyżej można wędrować szlakiem prowadzącym przez hale, podziwiając widoki i zatrzymując się w schroniskach na odpoczynek i przekąskę. Natomiast najbardziej wysportowani zdobywają górskie szczyty, gdzie nad krzyżami rozpościera się już tylko błękitne niebo. Na północy Górnej Austrii, blisko granicy czeskiej, znajduje się granitowa kraina Mühlviertel. Z punktów widokowych w górach Szumawy (niem. Böhmerwald) rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama, sięgająca do samych Alp. Wysokość systematycznie spada w kierunku południowym - aż do doliny Dunaju.

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Karoline Pernegger: Przerwa na wędrówkę
Przerwa na wędrówkę nad jeziorem w Salzkammergut w Górnej Austrii

Impresje ze szlaku

wideo

Wyprawy wieloetapowe

Wyprawy wieloetapowe umożliwiają intensywne poznanie regionów Górnej Austrii, z dnia na dzień coraz bardziej odsłaniając przed podróżnikiem krajobrazy i ludzi.

Przykładem jest BergeSeen Trail - duża pętla w regionie Salzkammergut. Natomiast ścieżka naddunajska (niem. Donausteig) prowadzi przez świat przyrody i kultury pradoliny Dunaju od Pasawy do miasteczka Grein. Z kolei szlak Alp Wapiennych (niem. Kalkalpenweg) wiedzie przez dziewicze lasy Parku Narodowego Alp Wapiennych do alpejskich łąk w regionie Pyhrn-Priel.

Wszystkie trasy
© Fotografia: Oberösterreich Tourismus GmbH./Robert Maybach: Wędrówki w Salzkammergut w Górnej Austrii
Para w stroju trekkingowym z plecakami na plecach wędruje poprzez płaskowyż Feuerkogel w Salzkammergut w Górnej Austrii. Spoglądają w dół na górski świat, na otuloną w chmurach dolinę.